Usługi Instalacyjno-Sanitarne Mirosław Puczkarski

Kominki z płaszczem wodnym, zastosowanie funkcjonalne

W dobie rosnących cen opału i paliw dużą popularność zaczynają zyskiwać kominki z płaszczem wodnym. Dobrze jest rozważyć podczas budowy domu wykorzystanie i wybór odpowiedniego kominka z płaszczem wodnym. Jeżeli dopiero udajemy się do projektanta to dobrze, bo to poszerza nam wachlarz zastosowania kominka w nowym domu. W przypadku kominków istnieje możliwość zastosowania systemu DGP. Na czym to polega?

Kanały DGP

W skrócie postaram się wyjaśnić jak dla laika. Kominek podczas spalania generuje ciepło po czym nagrzewa wymiennik, którym w tym przypadku jest powietrze. Następnie ogrzane powietrze wędruje grawitacyjnie specjalnymi kanałami DGP lub wędruje ruchem wymuszonym poprzez dodatkowo zainstalowane wentylatory. Dobrze też aby w wentylatorach były zamontowane specjalne filtry, które wyłapuja zanieczyszczenia z procesu spalania i ciągu nieczystości z komina.

Wymienniki płytowe i grzejniki

Ale na tym nie koniec zalet kominka. Kolejną możliwość stwarzają nam wymienniki płytowe. Pozwalają na rozdzielenie dwóch obiegów wodnych, dzięki czemu możemy kominek wykorzystać do instalacji grzejnikowych.

Ogrzewanie wody w kominku

Kolejną z możliwości wykorzystania kominka z płasczem wodnym jest uzyskiwanie ciepłej wody. Ciepła woda może być usyskiwana w podobny sposób jak w przypadku kolektorów solarnych, czyli składowana w zasobniku wodnym. Drugą opcją jest zastosowanie wężownicy w kominku, która pozwoli ogrzewać wodę w sposób przepływowy, podobnie jak w przypadku junkersów. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie takiej instalacji przez instalatora przed rozsadzeniem na skutek drastycznego wzrostu ciśnienia w instalacji.

Jak więc widać kominek nie musi już być tylko ozdobą w twoim domu. Może ogrzewać wodę, pomieszczenia, a to wszystko przy niskich kosztach opału.